Hipochondria
Wmawianie sobie chorób – czy to choroba?
Każde zachowanie, które jakkolwiek wykracza poza granice normy, nie powinno być wyśmiewane ani bagatelizowane. Z pewnością, nieuzasadnione wmawianie sobie chorób jest czymś wybiegającym od normy, zwłaszcza jeżeli kondycja fizyczna danej osoby jest prawidłowa. Niemniej jednak, każdy ludzki przypadek należy brać poważnie i nie pozostawiać takich osób samych sobie. Jeżeli czujesz, że jesteś podatny, bądź podatna na słyszenie o różnych chorobach, a następnie braniu sobie tego do siebie, to musisz wiedzieć, że nie powinno to tak wyglądać. Obecnie, spotykamy się z wieloma reklamami leków, które powinny nam pomóc w leczeniu pewnych objawów, które są tam przedstawiane. Prawda jest taka, że każdy może poczuć się gorzej i niekoniecznie wiąże się to z jakąś poważną chorobą. Jednak aktualny rynek farmaceutyczny, oprócz swojej podstawowej roli, czyli pomocy chorym ludziom, jest również nastawiony na zarabianie. Dlatego jeżeli mimo wszystkiego wierzysz w to, że czujesz się chory, mimo prawidłowych wyników i konsultowaniu tego z lekarzem, musisz sobie zdać sprawę z tego, że najprawdopodobniej cierpisz na hipochondrię.
Czym jest hipochondria?

Jest to choroba, która działa na podłożu somatycznym, zatem rozumieć to można, że objawia się na podłoży fizycznym. Diagnoza takiego zaburzenia jest dość ciężka do stwierdzenia, gdyż objawy danej choroby można zauważyć po skutkach. Niekoniecznie w takiej sytuacji można zauważyć przyczynę, ponieważ z reguły jej nie ma.
Hipochondria jest z pewnością zaburzeniem o podłożu nerwicowym, które sprawia, że osoba która się z nią mierzy, wykazuje w wielu płaszczyznach skutki choroby somatycznej. Lecz hipochondria to również przykład pokazania jednej z oblicz depresji, czy stanów lękowych.
Osoby zmagające się z hipochondrią, nie potrafią w pełni kontrolować swojego życia i wypełniać codziennych obowiązków przez co starają się odcinać od wszelkich kontaktów z innymi ludźmi. Swoją uwagę skupiają głównie na doszukiwaniu w swoich objawach poważnych chorób, a jeżeli zostanie ona wykluczona przez lekarza, to uparcie dążą do swoich przekonań, nawet jeżeli miałoby o trwać w nieskończoność.
Niemniej jednak, nie należy traktować takich osób gorzej, ponieważ wymagają one szczególnej pomocy, która finalnie kończy się skorzystaniem z terapii psychiatrycznej oraz behawioralnej.
Należy zastanowić się nad przyczynami, które mogły sprawić, że ktoś się zmaga z hipochondrią:
- traumatyczne przeżycia i doznania;
- śmierć osoby bliskiej, spowodowany jakąś chorobą;
- nadmierna troska ze strony rodziców;
- podatność na zamartwianie się nad sobą, lęki i stres;
- skupianie uwagi głównie swojej osobie w sposób odbiegający od normy.
Jeżeli chodzi o objawy hipochondrii, to można wyróżnić:
- z pewnością te powyżej wymienione, wmawianie sobie jakiejś choroby;
- odczuwanie fizycznych skutków jakiejś choroby, np. silny ból;
- przebywanie wśród chorych osób, to zapewnia hipochondrykowi, większy komfort;
- skupianie uwagi tylko swojej osobie;
- strach przed konsekwencjami posiadania wymyślonej choroby.
Jeżeli zauważyłeś, bądź zauważyłeś jeden z objawów, lub słyszysz już kolejny raz o podejrzeniach hipochondrii od innych osób, to nie odwracaj się od jakiejkolwiek pomocy. Kluczem do pracy nad sobą, jest zwrócenie uwagi na problem, z którym sobie nie radzisz. Zauważysz, że im szybciej wcielisz w swoje życie terapię, tym będzie tylko lepiej. Jeżeli natomiast jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś z Twoich bliskich się z tym zmaga, nie bój się zaproponować mu pomoc, odważ się na szczerą rozmowę, bądź skonsultuj to z osobą, która ma do tego kompetencje, np. psychoterapeuta.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
