Tomoe
Tomoe
Tomoe może kojarzyć się chociażby fanom popularnej japońskiej mangi i anime, przedstawiającej losy młodego ninja imieniem Naruto. W ramach tej serii wzór występuje chociażby w oczach niektórych bohaterów, jako tak zwany „Sharingan”, czyli niezwykły atrybut pozwalający na użycie różnorodnych zdolności za pomocą wzroku. Wykorzystanie tego znaku w japońskiej kulturze nie może dziwić. Symbol tomoe popularny jest przede wszystkim właśnie w Japonii. Występuje również niezwykle często w buddyjskich świątyniach Shinto. Samo słowo „tomoe” może oznaczać „obracać”, „wirować” lub „przecinek”. To ostatnie może wynikać z podobieństwa pojedynczego elementu wzoru do zakręconego przecinka. Symbol najczęściej występuje jako kompilacja trzech takich łezek, zwanych magatama, rzadziej w wersji z dwoma lub czterema. W pierwszej z tych wersji nazywany jest „mitsudomoe”. Występował w niemal na wszystkich kontynentach, a w kulturze Yangshao jego istnienie udokumentowano na misce z okolicy XX wieku przed naszą erą. W Chinach tomoe asymiluje się z filozofią Yin-Yang.
Symbolika Tomoe

W kulturze japońskiej ze względu na tłumaczenie tomoe związane z obracaniem, utożsamia się ten symbol z ruchem wykonywanym przez Ziemię. W wersji mitsudomoe symbolizować ma potrójny podział świata, którego elementami są ziemia, niebo i ludzkość. Jest w tym względzie nawiązaniem do religii Shinto. Początkowo również znak tomoe został przyjęty jako symbol samurajów. Wynikało to z jego związku z bogiem wojny – Hachimanem. Samo bóstwo wielokrotnie występuje w nawiązaniu do liczby trzy. W myśleniu szintoistycznym trójka reprezentuje trzy aspekty czterech tak zwanych mitam, to jest „dusz”. Ze względu na swój kształt może symbolizować krople wody i jako taki ma znajdować się na dachach, które chroni przed ogniem. W związku z filozofią Yin-Yang uważa się tomoe za ilustrację harmonii sił w kosmosie. W tak zwanym buddyzmie shingon znak ten ma oznaczać kolejne cykle życia.
W Japonii często kojarzony jest także z festiwalami bogini Amaterasu, która w dawnych japońskich wierzeniach stawała do walki ze swoim bratem Susanoo, roszczącym sobie prawo do jej ziem. Susanoo miał być ozdobiony właśnie koralikami magatama.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
