Samodyscyplina
Spis treści
Czym jest samodyscyplina ?
Samodyscyplina jest niesamowicie ważną umiejętnością i można powiedzieć, że to właśnie w dużej mierze od niej zależy to, czy człowiek będzie w stanie zrealizować praktycznie każdy cel, jaki sobie wyznaczy. Każdy z nas przecież ma takie marzenia, które chciałby urzeczywistnić, ale wiele z nich pozostaje wyłącznie w sferze marzeń, bo czegoś zawsze nam brakuje, by dążyć do nich. Czasami brakuje nam zapału, czasami motywacji, czasami od razu uznajemy, że to tylko piękne marzenie, lecz leży ono poza zakresem naszych możliwości. Prawda jest taka, że najczęściej brakuje nam samodyscypliny, by podjąć to wyzwanie – bo każdy cel jest również wyzwaniem.
Jak wyrobić samodyscyplinę ?
Człowiek nie rodzi się z samodyscypliną. Może jednak – przy zastosowaniu pewnych technik – nauczyć się jej, by potem wykorzystywać ją do realizowania postawionych sobie celów. Zarówno tych mniejszych, jak i tych większych. Tu nie wystarczą wyłącznie dobre chęci, pragnienia czy szybko wypalający się zapał. Tu konieczna jest samodyscyplina.
Tu należy podkreślić, że samodyscyplina zależy wyłącznie od nas. To my sami w sobie mamy odpowiednią siłę do tego, by osiągać to, czego pragniemy. To od nas wyłącznie zależy to, czy tę siłę w sobie odnajdziemy i będziemy potrafili ją spożytkować. To my sami, a nie ślepy los, jesteśmy w stanie zmienić swoje życie. Wystarczy tylko troszkę postarać się, by sięgać to, o czym marzymy.
Samodyscyplinę należy ćwiczyć. Początkowo może wydawać nam się to trudne, lecz każdy kolejny raz, kiedy będziemy wytrwali w swoich dążeniach, nie tylko będzie rozwijał w nas dyscyplinę, ale dotarcie do wyznaczonego sobie celu będzie coraz łatwiejsze.
Jak zwiększyć samodyscyplinę ?
Przede wszystkim musimy wybierać jakie cele, które będziemy w stanie zrealizować. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę i z własnych możliwości, i z tego, co nas może ograniczać zewnętrznie. Marzymy o podróży dookoła świata, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wyzwanie przekraczające nasze możliwości finansowe. Piękne marzenie, to prawda, ale mieszczące się poza granicami naszych możliwości. Nie rezygnujmy jednak z samego marzenia o podróżowaniu. Zaplanujmy podróż, na którą będzie nas stać. Nic nas tak nie będzie zniechęcało jak planowanie czegoś, co z góry jest skazane na porażkę.
Zaczynając pracę nad samodyscypliną, róbmy to małymi krokami. Zaczynajmy od tego, w czym będziemy w stanie wytrwać. Możemy np. zacząć od codziennych spacerów lub uprawiania jakiegoś sportu. Róbmy to każdego dnia, poświęcając na to np. godzinę. Róbmy to niezależnie od pogody i naszego samopoczucia. Takie właśnie działania wymagają od nas samodyscypliny. Z czasem stają się naszym nawykiem i nie musimy już każdego dnia nieco zmuszać się do wyjścia, choć podświadomie nie mamy na to ochoty. Staje się to dla nas czymś naturalnym i można powiedzieć, że udało nam się wytrwać w swoim postanowieniu właśnie dzięki samodyscyplinie.
Jak ćwiczyć samodyscyplinę ?
Ćwicząc samodyscyplinę, oceńmy nasze mocne i słabe strony. Tu znowu podkreślę, że podejmując się czegoś, co na samym początku będzie przekraczało nasze możliwości, nigdy nie wytrwamy. Taka jest natura człowieka – zniechęca robiąc coś, co wymaga od niego znacznie więcej niż może. Nie musimy od razu brać udziału w maratonie. Nie musimy od razu wspiąć się na najwyższy szczyt. Zaczynajmy od czegoś niewielkiego i stopniowo zwiększajmy zakres naszych możliwości. To również jest doskonałym ćwiczeniem samodyscypliny. Działajmy na zasadzie małych kroków a nie wielkich susów, które nas dość szybko zmęczą. Zasada małych kroków jest doskonała praktycznie w realizacji każdego celu. Wyznaczmy sobie jeden duży cel, ale też określmy mniejsze, które będą kolejnymi punktami na drodze do jego osiągnięcia. Nie starajmy się też jednocześnie realizować kilku celów. To jedynie będzie wiązało się z rozpraszaniem naszej energii, naszych działań na zbyt wiele spraw i dość szybko się zniechęcimy, ponieważ nie będziemy w stanie zająć się wszystkimi naraz.
Szukajmy motywacji we wszystkim, czego się podejmujemy. Wbrew pozorom motywacja jest ważna również przy pracy nad samodyscypliną. Możemy zrobić listę tego, dlaczego chcemy coś zmienić w naszym życiu, co da nam taka zmiana, co chcemy dzięki niej osiągnąć. Ćwiczenie samodyscypliny i szukanie motywacji doskonale sprawdza się w przypadku walki z jakimiś nałogami czy uciążliwymi dla nas przyzwyczajeniami.
W ćwiczeniu samodyscypliny ważne jest nasze nastawienie. Nie możemy zniechęcać się przy pierwszej przeszkodzie. Wręcz przeciwnie – powinna ona nas bardziej motywować a nie podcinać nam skrzydła. Wszelkie negatywne myśli osłabiają naszą motywację, pozytywne – dodają nam sił i zachęcają do działania.
Podzielmy się naszym cele z innymi. Świadomość, że mamy wsparcie bliskich nam osób jest nie tylko motywująca dla nas, ale również będzie sprawiała, że będziemy bardziej wytrwali w naszych dążeniach.
Nagradzajmy się! Jest to szczególnie ważny element ćwiczenia naszej samodyscypliny. Nagradzajmy się za każdy zrealizowany cel czy też za każdy wypełniony punkt, jaki wyznaczyliśmy sobie na drodze do tego głównego celu. W ten sposób będziemy nie tylko doceniali samych siebie, nasze starania, ale również znajdziemy w sobie motywację do tego, by zrealizować kolejny cel. Nagroda da nam poczucie, że jesteśmy byliśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach i da nam siłę napędową do kolejnych działań.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
