Samhain

Samhain

Trzecim i ostatnim świętem żniw w roku jest Samhain, sabat obchodzony 31 października. Ten sabat oznacza koniec sezonu wegetacyjnego i początek zimy, na którą należy się na razie poważnie przygotować. Zioła są suszone na zimę, owoce i warzywa są konserwowane, a warzywa korzeniowe są wykopywane i przechowywane, aby mogły wykarmić ludzi przez zimne miesiące.

Słowo Samhain pochodzi ze staroirlandzkiego i jest uważane przez wielu za „koniec lata”.

Samhain

Podczas gdy cykle życia i śmierci są bezwarunkowo uznawane w każdym sabacie, Samhain jest wtedy, gdy formalnie honorowana jest niezbędna rola śmierci. Noce wydłużają się z każdym dniem. Bóg wycofuje się teraz w cienie ciemnej pory, symbolicznie umierając z powrotem na Ziemię, zanim odrodzi się ponownie w Yule.

Wielu wiccan i innych pogan uważa ten dzień za najważniejszy dzień w roku, czas, kiedy zasłona między światem duchowym a światem doczesnym jest najcieńsza. Mówi się, że nasi przodkowie i bliscy po tamtej stronie łatwiej mogą w tym czasie odwiedzać nas i ujawniać swoją obecność.

Sabat Samhain, a współczesne Halloween

Samhain jest prawdopodobnie najbardziej widocznym Sabatem w głównym nurcie świata, dzięki równoległemu świętowaniu Halloween. Wiele z tradycji Halloween obchodzonych dzisiaj we współczesnych kulturach wyrosło z obyczajów sięgających czasów pogańskich.

Już w starożytnej Grecji ludzie składali ofiary z żywności swoim przodkom, co odbija się echem we współczesnej tradycji cukierków albo psikusów.

Praktyka pozostawiania warzyw korzeniowych, wydrążonych w środku z zapalonymi świecami, aby poprowadzić duchy odwiedzające Ziemię, ostatecznie doprowadziła do powstania dzisiejszych lampionów.

Oczywiście czarownice zawsze były częścią głównego nurtu Halloween. I chociaż prawie zawsze przedstawiano je jako złe karykatury bez podobieństwa do prawdziwych, wciąż istnieje związek między duchem Halloween a prawdziwą mocą czarownicy.

Świętowanie Samhain

Rytuały Samhain honorują odejście Boga i pozwalają dziękować zarówno Bogu, jak i Bogini za obfitość i dobre samopoczucie, jakich doświadczyliśmy w ciągu ostatniego roku. Święta z jedzeniem z ostatnich zbiorów to wspaniały sposób na świętowanie. Szanujemy w tym sabacie również naszych przodków i zapraszamy ich do odwiedzenia nas.

Aby odpowiednio świętować, można ozdobić swój dom obrazkami swoich zmarłych bliskich, a także jesiennymi liśćmi, jabłkami i orzechami, suszonymi ziołami, a nawet lampionami. Wiele osób stawia talerze z jedzeniem i piciem dla wszelkich duchów, którym zdarzy się wędrować. Często nazywana Świętem Hekate, jest to jedna z najpopularniejszych tradycji Samhain, a wywodzi się z kultu tej bogini podziemi w starożytnej Grecji.

Potęga sabatu Samhain

Samhain to jedna z najpotężniejszych nocy w roku na zaklęcia i wróżby. Magiczne działania związane z niemal wszystkim otrzymają dodatkową premię, ale najsilniejszy efekt będzie miała praca z zanikającym księżycem.

Szczególnie preferowane są wygnania, zaklęcia ochronne, usuwanie przeszkód i projekcja astralna. Wróżenie, czytanie tarota, rzucanie run i każda inna forma wróżenia, którą się praktykuje, przyniesie bardzo wyraźne rezultaty, a także prawdopodobnie wizytę przodka lub przewodnika duchowego. Warto być otwartym również na pracę wewnętrzną, najczęściej należy zastanowić się co chcemy zmienić w swoim życiu w nadchodzącym roku. 

Dla starożytnych Celtów Samhain był końcem starego roku i początkiem nowego. Zamiast czterech odrębnych pór roku oznaczonych ćwiartkami roku słonecznego, rok celtycki został podzielony na ciemną połowę i jasną połowę. Rok rozpoczął się pierwszym dniem ciemnej połowy, czyli 1 listopada, ale ponieważ celtycki dzień zaczął się w nocy, Samhain przypada 31 października. Wielu, jeśli nie większość wiccan rozpoczyna swoje Koło Roku również tego dnia.

Samhain
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub korzystasz z mojej wiedzy na swoim blogu lub stronie www to wstaw proszę u siebie link do źródła: https://blog.otylia.pl/samhain/

Opinie o mojej pracy

4,8
Rated 4,8 out of 5
4,8 na 5 gwiazdek (na podstawie 395 opinii)
Bardzo dobra87%
Dobra10%
Średnia2%
Słaba0%
Zła1%


Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
jak zamówić wróżbę




Tagi: ⭐

Zobacz inne posty