Pełnia księżyca
Spis treści
Wpływ pełni księżyca na człowieka, jego psychikę i samopoczucie
Pełnia księżyca może kojarzyć się z romantycznymi chwilami, czy wyjątkowym klimatem. Ludzie, żyjący dawniej często przypisywali jej wręcz magiczne moce. Dzisiaj wiemy już nieco więcej na temat tego, czy rzeczywiście jest to szczególny dla ludzkiego organizmu okres i czy rzeczywiście wpływa na niego w jakikolwiek sposób? Co więc warto wiedzieć o zjawisku, jakim jest księżyc w pełni?
Jak pełnia wpływa na człowieka?

Mówi się, że pełnia to czas szczególny, ale niekoniecznie pozytywny dla człowieka. Jakie ludzkie zachowania i nastroje możemy wówczas obserwować?
- Problemy ze snem i koncentracją.
- Nadmierne pobudzenie, także seksualne.
- Wzmożona agresja i zły humor.
- Skłonności do rozmyślania, stany depresyjne, smutek.
- Większa skłonność do odczuwania bólu.
Dlaczego pełnia księżyca może wpływać na nasze samopoczucie?
Istnieje spora grupa ludzi, która nie odczuwa żadnych objawów, jakie mogłoby mieć związek z tym, że występuje pełnia. Wrażliwe organizmy mogą jednak źle znosić niezwykle jasne światło księżyca, które będzie utrudniało im zasypianie, a to może prowadzić do rozdrażnienia i złości oraz zmęczenia, a także bólów głowy. Istnieją także teorie, że za nasze samopoczucie podczas tych wyjątkowych nocy odpowiada hormon szczęścia, zwany serotoniną. Podczas pełni dochodzi do jej zmniejszonego wydzielania, a to skutkować może pogorszeniem się naszego humor. Zaburzenia gospodarki hormonalnej to również powód wzmożonego odczuwania bólu czy też podwyższonego ciśnienia krwi lub zmiany pracy jelit, a nawet macicy. Bywały nawet teorie mówiące o tym, że to właśnie podczas nocy z pełnią rodziło się najwięcej dzieci, jednak dane te aktualnie nie są potwierdzone.
Jak przetrwać pełnię księżyca?
Całkiem możliwe, że należysz do osób, które źle znoszą okres pełni księżyca i na samą myśl o niej odczuwasz złość i rozdrażnienie. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie jest kluczem do sukcesu, tak więc nie zamartwiaj się na zapas. Zrelaksuj się przed snem, nie przyjmuj zbyt dużej ilości bodźców, a w razie konieczności zasłoń okna tak, aby drażniące światło nie zakłócało Twojego snu. Kiedy księżyc jest całej swojej okazałości to doskonały czas na medytację i trenowanie oddechu. Dzięki temu nie będziesz skupiać się na tym, że nie możesz spać lub czujesz się zwyczajnie źle i niekomfortowo. Z obawy przed wzmożoną wrażliwością na ból, najlepiej będzie jeżeli zrezygnujesz także z planowanych zabiegów czy też zbyt dużej aktywności fizycznej.
Pomimo tego, że wydawać by się mogło, że pełnia niesie ze sobą więcej negatywnych skutków, to jednak są na świecie ludzie, którzy ją kochają. Piękny księżyc w całej okazałości sprawia, że noc staje się jasna i romantyczna. To dobry moment na spędzenie wieczoru pod gołym niebem, spacer z ukochaną osobą czy romantyczną kolację. Letni wieczór w towarzystwie księżyca może być naprawdę udany, a dodatkowo nie będziemy mieli wyrzutów sumienia, że znów nie możemy zasnąć. Warto pamiętać, że pełnia bywała inspiracją dla wielu artystów, a także chwilą kiedy można było zbliżyć się do magicznych przestworzy i pomyśleć w spokoju nad tym, na co nie mamy zwykle czasu w ciągu dnia. Dobrze jest więc spróbować polubić się z nią i spróbować odkryć jej tajemnicze moce, zanim znów przywołamy do siebie złą energię.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
