Na zdrowie
Spis treści
Co się mówi jak ktoś kichnie ?
W naszej kulturze przyjęło się naprawdę mnóstwo powiedzeń i zwrotów, których używamy w różnych sytuacjach. Większość z nich świadczy także o naszej kulturze osobistej, a kiedy ich używamy, wówczas osoby w naszym otoczeniu myślą o nas pozytywnie. Idealnym przykładem takiej sytuacji może być moment, kiedy ktoś w naszym towarzystwie kichnie, wówczas niemalże z automatu mówimy mu „na zdrowie”. Skąd w ogóle wziął się taki pomysł i dlaczego kichnięcie miałoby nam przynieść zdrowie?

Skąd wzięło się mówienie „na zdrowie” po kichnięciu?
Jak nietrudno się domyśleć kichanie dla ludzi, żyjących w dawnych czasach nie było tak do końca jasne. Oczywiście wiedzieli oni zapewne, że może sygnalizować chorobę, jednak pojedyncze incydenty z kichnięciem wielu mogły zastanawiać. Próbowano więc tłumaczyć sobie taką przypadłość na różne sposoby, a także zapobiegać sytuacjom, w których miałoby to oznaczać, że zbliża się jakaś poważna infekcja. To właśnie w celu uchronienia kichającego od choroby miało się mu życzyć błogosławieństwa. Kichnięcie było jednak w wielu kulturach czymś nieco innym niż zapowiedzią choroby. Co mogło oznaczać?
- W Chinach niektórzy wierzą do dzisiaj, że jedno kichnięcie oznacza iż ktoś o nas źle mówi, dwa , że nami tęskni, a trzy kichnięcia oznaczają, że ktoś drzy nas miłością,
- Kichnięcie mogło oznaczać, że to, co powiedziało się tuż przed tym było prawdą.
Czy należy mówić „na zdrowie” po kichnięciu?
Chociaż wydawać się może, że życzenie zdrowia kichającemu jest wyrazem troski i kultury osobistej, to jednak specjaliści od dobrych manier często mają nieco inne zdanie. A co złego miałoby być w takim zachowaniu? Teoretycznie nic, natomiast wszystko to zależy od tego, gdzie i kiedy ma miejsce taka sytuacja. Nie ma absolutnie niczego złego w tym, że życzymy zdrowia kichającej obok pani na przystanku lub koleżance, z którą pijemy kawę. Czy jednak będzie to dobry pomysł podczas ważnego służbowego spotkania, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą osób? Co się stanie, kiedy każdy zacznie mówić „na zdrowie”, a kichający zacznie każdemu dziękować? Z pewnością może to przeszkodzić w rozmowie, zrobić niepotrzebną pauzę, spowodować, że osoba, która akurat mówi zapomni się lub nie będzie umiała wrócić do tego, co chciała przekazać.
Jak należy się zachować gdy ktoś kichnie?
Kichanie jest czynnością, której nie powinno się powstrzymywać, a często jest to wręcz niemożliwe. Prawdopodobnie wielu ludzi życzy osobie, która kichnęła zdrowia automatycznie i nie przywiązuje w ogóle wagi do tych słów. Nikt też raczej nie pomyśli o nas źle, kiedy my będziemy używali tego zwrotu. Czy jednak rzeczywiście może to przynieść zdrowie? Mało prawdopodobne, a co więcej, ludzie niezwykle często kichają z zupełnie innego powodu niż choroba. Kichnięcie jest zwyczajną reakcją na alergeny, podrażnienie błony śluzowej nosa czy też nawet zmianę temperatury. W sytuacjach, kiedy nasze życzenie „na zdrowie” mogłoby komuś przeszkodzić lub przerwać ważne wystąpienie, zdecydowanie lepiej z niego zrezygnować.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
