Maltański krzyż
Krzyż maltański
Krzyż maltański występuje także pod nazwami krzyża kawalerskiego albo krzyża cnót rycerskich. Obecnie kojarzony jest przede wszystkim z Zakonami Szpitalnymi, czyli wszelkimi zakonami, których celem jest pomoc chorym oraz działalność charytatywna. Ramiona stopniowo rozszerzają się od środka i rozwidlają na zakończeniach. Historia tego symbolu prawdopodobnie sięga czasów Cesarstwa Bizantyńskiego, a jego pojawienie szacuje się na okres VI wieku naszej ery. Krzyż maltański stanowił symbol Republiki Amalfi, której przedstawiciele założyli w 1070 roku bractwo i szpital w Jerozolimie, w przyszłości stając się zakonem joannitów. Już na początku XI wieku krzyż maltański wykorzystywany był także przez Benedyktynów. Współcześnie wykorzystują go chociażby Morskie Służby Poszukiwania i Ratownicta.
Symbolika krzyża maltańskiego

W kontekście symboliki krzyża maltańskiego nieprzypadkowa jest jedna z jego nazw. Istnieje przekonanie, że krzyż symbolizuje osiem cnót rycerskich stanowiących podstawę kodeksu rycerskiego. Osiem punktów na ramionach krzyża ma symbolizować: wiarę, żal za grzechy, życie w prawdzie, wykazywanie pokory, miłowanie sprawiedliwości, miłosierdzie, szczerość i wielkoduszność, a także godne znoszenie prześladowań. W piętnastym stuleciu naszej ery wierzono, iż każdy z ośmiu punktów odpowiada określonemu regionowi, z którego wywodzili się zakonnicy szpitalni. Zgodnie z innymi przekonaniami cztery ramiona oznaczają honor, wierność, przezorność i wstrzemięźliwość.
Według osób związanych z teorią i praktyką magiczną symbol zakonników posiada silne właściwości ochronne. Jest zdolny do powstrzymywania złych mocy. W sztuce alchemicznej krzyż maltański jest symbolem ognia, co przez wieki kojarzyło go również z bóstwami solarnymi. Cztery ramiona mogą symbolizować również cztery strony świata. W połączeniu z właściwościami ochronnymi krzyża maltańskiego może on stanowić symbol podróżników. Do dnia dzisiejszego krzyż kawalerski wykorzystywany jest jako symbol licznych organizacji, a także umieszczany jest w herbach współczesnych miast.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
