Kłótnia w związku
Spis treści
Ciągłe kłótnie w związku. Czy to ma sens ?
Nawet w związkach, które wydają się perfekcyjne, zdarzają się kłótnie, prawda? Zadaję sobie to pytanie, kiedy po raz kolejny warczymy na siebie o to, czyja jest kolej na posprzątanie łazienki. Mój narzeczony patrzy na mnie z wyrzutem i twierdzi, że cały dzień pracował, a w wolnej chwili był na zakupach. Ja, za to wymieniam całą listę innych obowiązków, które wykonałam sama, a co gorsza nawet nie usłyszałam słowa „dziękuję”. W końcu, unikając swojego wzroku, jednocześnie ruszamy do łazienki. Chcę dowieść, że poświęcę się i posprzątam, ale on wpadł na ten sam pomysł. Pędzimy do drzwi i w tym samym momencie zderzamy się w progu. Wybuchamy śmiechem, a ja czuję, jak cała złość z nas uleciała.
Kłótnie w związku o „byle co”

Czasami, kiedy mam gorszy dzień, zdarza mi się wybuchnąć i zrobić awanturę o błahostkę. Oczywiście działa to w obie strony. Nieraz mój chłopak obraził się na mnie za głupi żart, bądź dlatego, że przesunęłam jego ukochaną konsolę. W takich sytuacjach z reguły szybko się reflektujemy i staramy przeprosić albo chociaż zatrzeć złe wrażenie. Jesteśmy tylko ludźmi i to, że zdarza nam się pokłócić o codzienne błahostki jest normalne. W takich sytuacjach staram się wziąć kilka głębokich oddechów i jeśli sytuacja rzeczywiście tego wymaga, w spokojny sposób wyjaśnić, co leży mi na sercu, niż tłamsić negatywne emocje w środku. Dzięki konstruktywnej rozmowie, nieraz wyjaśniliśmy sobie drobne nieporozumienia i uniknęliśmy kłótni.
Oczywiście nie można tolerować przemocy w związkach, która jest niedopuszczalna. Jeśli drobne kłótnie kończą się jedynie słownymi przepychankami, mogą być one nawet potrzebne, ponieważ pomagają wymienić się przemyśleniami i oczyścić atmosferę. Tak naprawdę, pozytywnym aspektem sytuacji konfliktowych, jest:
- umiejętność wychodzenia z konfliktu,
- wypracowanie kompromisów,
- opracowanie wspólnych rozwiązań.
Ciche dni
Niestety, poważniejsze kłótnie mogą przerodzić się w tak zwane ciche dni, kiedy nie odzywamy się do siebie. Mają one swoje pozytywne, jak i negatywne strony.
Plusami takiego milczenia jest to, że:
- możemy ochłonąć,
- przemyśleć sytuację, która doprowadziła do cichych dni.
Zbyt długie milczenie jednak, może prowadzić do:
- poczucia ignorowania,
- poczucia lekceważenia,
- uczucia skrzywdzenia,
- utraty więzi w związku,
- braku rozwiązania konfliktu.
Czasami, kiedy każde z nas uważa, że miało rację, ciężko jest zdobyć się na przeproszenie drugiej osoby, ale najgorszą możliwością jest przeciąganie cichych dni w nieskończoność. Najłatwiej jest wyjść z takiej sytuacji, poprzez małe, codzienne gesty. Zdarza się, że jeśli mimo panującej ciszy, zaproponuję kawę, albo on podzieli się ciastkiem, od słowa do słowa, powoli wracamy do normalności.
Jak radzić sobie z kłótnią w związku?
W sytuacji, kiedy kłótnia dotyczy poważnego problemu, takiego jak na przykład alkohol, narkotyki, zdrada, rozstanie itd., warto jest skontaktować się ze specjalistą, ale też poszukać wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. W przypadku codziennych kłótni, dobrze jest skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na jego zaostrzaniu, słuchaniu drugiej strony oraz odpuszczeniu w odpowiednim momencie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
