Cierpienie psychiczne
Złe samopoczucie i odczuwanie negatywnych emocji jest czymś ludzkim. Zdarza się jednak, że takie uczucia opisujemy jako ból, chociaż w zasadzie z fizycznym odczuwaniem bólu mają w teorii niewiele wspólnego. Czym jest ból psychiczny i jak sobie z nim radzić?
Najważniejsze informacje na skróty. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej:
- INFORMACJE O MNIE
- O MOICH WRÓŻBACH
- OPINIE O MOJEJ PRACY
- PRZYKŁADOWE ROZKŁADY
Spis treści
Co to jest ból psychiczny?

Bólem psychicznym nazywany jest stan głębokiego smutku, który wpływa na odczuwanie szeregu negatywnych emocji. Często może także prowadzić do tego, że osoba nim dotknięta czuje wręcz ból fizyczny. Dlaczego tak się dzieje? Zmęczony cierpieniem organizm jest słaby i gorzej reaguje na różnego rodzaju bodźce powodując bóle głowy lub osłabienie.
Jak radzić sobie z bólem psychicznym?
Kiedy cierpisz tak bardzo, że możesz wręcz mówisz o bólu warto dać sobie szansę na pokonanie takiego stanu.
- Spróbuj się zrelaksować. To trudne, jednak często skupienie się na cierpieniu, myślenie o tym, co Cię boli i trapi powoduje, że stany depresyjne się nasilają. Nie pozbędziesz się więc smutku od razu, jednak możesz nieco go zmniejszyć, kiedy postarasz się chociaż pół godziny dziennie skupić na czymś, co sprawia Ci przyjemność.
- Poszukaj wsparcia. Z depresją nie ma żartów, tak więc warto zwierzyć się komuś i poszukać pomocy. Przyjaciel, zaufana osoba lub psycholog to dobry pomysł wtedy, kiedy nie radzisz sobie ze swoim żalem.
- Postaw na aktywność fizyczną. Wyładowanie negatywnych emocji pozwoli na chwilę skupić się na czymś innym. Często kiedy oddasz całą swoją siłę na bieganie, trening lub jazdę na rowerze możesz być tak zmęczony, że zapomnisz o cierpieniu.
- Zlokalizuj źródło cierpienia. Zastanów się , co tak bardzo Cię smuci i pomyśl, czy możesz na to jakoś zaradzić. Możliwe, że kiedy zaczniesz się zastanawiać, dojdziesz do wniosku że zbyt długo czymś się martwisz lub, że tak naprawdę dawno już czujesz coś zupełnie innego.
Dlaczego ból psychiczny może być niebezpieczny?
Długotrwałe cierpienie może być zgubne dla Twojego organizmu. Kiedy zaczynasz mówić o bólu, jaki towarzyszy Twojemu złemu samopoczuciu to możesz szybko wpaść w depresję. Nadmierne zadręczanie się spowoduje ogromny stres, zaczniesz więc tracić kontrolę nad swoim życiem i przestaniesz się nim cieszyć. Ból psychiczny jest niebezpieczny także dlatego, że może wywoływać fizyczne dolegliwości, które zwyczajnie utrudnią Ci życie. Notoryczne migreny, kołatanie serca, osłabienie czy utrata wagi mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i skończyć się nawet pobytem w szpitalu.
Lekceważenie złego samopoczucia, które utrzymuje się długi czas jest złym pomysłem. To nieprawda, że osoba, której towarzyszy ból psychiczny wymyśla sobie problemy i szuka powodów do smutku. Często silne emocjonalne przeżycia nie pozwalają człowiekowi odnaleźć spokoju, a wrażliwe charaktery są znacznie bardziej podatne na to, aby wpadać w depresje. Kiedy więc zauważasz u siebie lub kogoś bliskiego niepokojące objawy, to nie wahaj się działać i szukać rozwiązania. Kluczem do zdrowia i osiągania sukcesów oraz cieszenia się życiem jest przecież dobre samopoczucie. Nie pozwól więc aby smutek i żal zniszczyły wszystko, na czym w życiu Ci zależy.
